25.02.10
Radiolähetysjärjestö Sanansaattajien (SANSA) joulukeräys vainottujen kristittyjen hyväksi tuotti lähes 57 000 euroa. Varat käytetään kristillisten radio- ja televisio-ohjelmien kustantamiseksi Lähi-itään ja Pohjois-Afrikkaan. Keräyksen varainhankintakulut olivat 8,5 prosenttia.
SANSA kustantaa Lähi-itään ja Pohjois-Afrikkaan arabian- ja farsinkielisiä ohjelmia. Osa ohjelmista on seurattavissa myös internetin kautta.
Radion, satelliittitelevision ja internetin merkitys korostuu maissa, joissa ei ole uskonnonvapautta. Joukkoviestimet tuovat kristittyjen yhteyden niiden luokse, jotka eivät pääse kirkkoon. Kristillisiä ohjelmia voi myös seurata yksin, salassa suvulta ja naapureilta.
- Emme voi muuttaa toisten maiden lakeja, mutta voimme rohkaista niitä kristittyjä, jotka eivät saa harjoittaa avoimesti uskontoaan. Voimme välittää rohkaisua ja raamattuopetusta radio- ja televisio-ohjelmien sekä internetin välityksellä. Monen Lähi-idän kristityn seurakuntayhteys on median varassa, muistuttaa viestintäjohtaja Ilkka Kastepohja.
Verkkotoimitus